ابزار رایگان وبلاگ

ماهیگیری در سد ستارخان اهر - 1 - *روش های صید ماهی قزل آلا:
ماهیگیری در سد ستارخان اهر - 1
اولین و بزرگترین بلاگ تخصصی ماهیگیری در سد ستارخان اهر


 
تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷

*روش های صید ماهی قزل آلا:

قزل آلا هم از جمله ی ماهي های بسیار زیبا و شكارچي است كه غذاي آن را عمدتا حشرات و جانوران آبزي چون زالو و بچه ماهيها تشكيل ميدهند. در ايران کلا شش نوع قزل آلا می توان صید کرد:

۱. قزل آلاي خال قرمز رودخانه

۲. قزل آلاي خال قرمز درياچه

۳. قزل آلاي رنبو يا رنگين كمان

۴. قزل آلاي براون يا قهوه اي

۵. قزل آلاي ساده يا خال سياه

۶. قزل آلاي هد استيل رودخانه

معمولا در كشورهاي پیشرفته در عرصه ماهیگیری،صید ماهی قزل آلا با استفاده از طعمه های طبیعی و روش پشه (چرخ فلای) صورت می گیرد که روش پشه با چرخ فلای در اکثر کشورها به غیر از ایران طرفتاران زیادی دارد و روش بسیار سخت و در عین حال مفرحی است. در ایران اکثر ماهیگیران آماتور و غیر حرفه ای از روش های قدیمی مثل طعمه طبیعی استفاده می کنند که این روش ها در مقایسه با روش پشه و چرخ فلای خیلی قدیمی شده است.  یکی از طعمه های دیگری که می توان با استفاده از  آن به صید ماهی قزل آلا پرداخت" لانسه" است که برای صید با این روش باید از چوبی به طول ۲ تا ۲.۵ متر استفاده کرد. در این روش شماره لانسه باید با توجه به اندازه ماهی انتخاب شود و معمولا از لانسه بزگتر از شماره ۳ استفاده نمی شود. ریسه مناسب برای این روش ریسه شماره ۳  است که انتهای آن یک ترمینال ( هرزگرد ) کوچک وصل می کنند و بعد از آن لانسه را به ترمینال وصل می کنیم.

لانسه هایی که برای ماهی قزل آلا استفاده می شود از نوع کلرادو و ویبراکس است. تنها برتری لانسه ویبراکس به لانسه کلرادو این است که علاوه بر چرخش،صدا نیز ایجاد می کند و باعث جلب نظر بیشتر ماهی می شود. 

                                     

                      { لانسه کلرادو                                                { لانسه ویبراکس }

روش کشیدن لانسه به این صورت است که بعد از پرتاب لانسه فورا و بدون وقفه شروع به جمع کردن ریسه می کنیم و این جمع کردن را به گونه ای انجام می دهیم که لانسه در قسمت میانی آب حرکت کند و زیاد به کف و بالای آب نزدیک نشود. ماهی قزل آلا نیز همچون اکثر ماهی های دیگر از سر و صدا  می ترسد و فرار می کند. بنابرین در هر محل بیش از دو بار پرتاب نداشته باشید. یعنی پس از یکی دو بار پرتاپ در هر منطقه حدودا یک الی دو قدم از آنجا فاصله بگیرید و پرتاب بعدی را انجام بدهید. به این ترتیب محل را کاملا دور بزنید و بعد از یک دور کامل لانسه را عوض کرده و از رنگ و طرح دیگری استفاده کنید و همین مسیر را دوباره برگردید تا بیشتر موفق به صید شوید. در ضمن به این هم توجه کنید که همیشه از بالای رودخانه به سمت پایین حرکت کنید و غیر این را انجام ندهید. روش بالا فقط مختص رودخانه است و برای صید در دریاچه از روش زیر استفاده می کنیم:

یک مسیر مناسب را کنار دریاچه انتخاب کرده و شروع به حرکت و پرتاب لانسه می کنیم. چون در دریاچه آب جریان ندارد جهت حرکت اصلا مهم نیست و در هر جهتی می توان پرتاب کرد. در این روش هم پرتاب لانسه تقریبا مثل روش پرتاب در رودخانه است فقط اگر منطقه زیاد لجن زار نباشد و صخره هم نداشته باشد اجازه بدهید لانسه کمی بیشتر به عمق آب برود و بعدا شروع به جمع کردن نخ کنید. چون ماهی قزل آلا ماهی فوق العاده چالاکی است همواره به یاد داشته باشید که باید کلاج چرخ کمی شل باشد تا هنگام ضربه زدن ماهی ریسه شل شده و باعث پاره شدن ریسه و دهان ماهی نشود./.

 انواع ماهی های قزل آلای موجود در جهان:

 

 

{در آخر هم امیدواریم که شما ماهیگیر گرامی ما را در گسترش فرهنگ ماهیگیری یاری فرمایید}

برگرفته از سایت: www.mahigiran.comارسال توسط هادی احمدی

اسلایدر